2. ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÁ ŠKOLABEROUN, PREISLEROVA 1335

Talichův Beroun – Poznej Talicha

Přestože se slavný berounský festival Talichův Beroun v letošním roce nekoná, žáci naší školy o toto téma rozhodně nepřijdou. V rámci projektu Talichův Beroun – Poznej Talicha, za kterým stojí nápad paní učitelky Kubné, se na 2. stupni a ve vybraných třídách 1. stupně seznámíme s tímto dirigentem, jeho životem i kariérou. Projektu se budeme věnovat více než měsíc – od 5. 10. 2020 do 10. 11. 2020 – zejména během hudební, výtvarné, tělesné a občanské výchovy, ale důležité informace o Talichově politickém životě zazní i v hodinách dějepisu. Výtvory z OV a VV budou pak ke zhlédnutí na nástěnkách a v dlouhé chodbě mezi 1. a 2. stupněm.

Projekt byl zahájen v pondělí 5. 10. 2020 před 1. vyučovací hodinou. Ze školního rozhlasu jsme slyšeli nahrávku skladby Polonéza z Dvořákovy opery Rusalka v podání orchestru řízeného právě Václavem Talichem. Při poslechu se dokonce někteří žáci dali do tance a zpestřili si tak pochmurné pondělní ráno. Poté byl celý projekt oficiálně uveden Tomášem Vávrou ze 7.A, jakožto zkušeným mluvčím školního parlamentu. Již během dnešního dne pak měli žáci napříč 2. stupněm šanci seznámit se s osobností Václava Talicha při hodinách dějepisu, výtvarné i hudební výchovy.

Pro případ, že byste si chtěli také poslechnout něco z Talichova repertoáru, přikládáme odkaz na výše zmíněnou Dvořákovu skladbu: https://www.youtube.com/watch?v=ZgNWlT6M2yc 

Autorka textu: Zuzana Kostečková

Foto Talichův Beroun