2. ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLABEROUN, PREISLEROVA 1335

Viděli jsme na vlastní oči!

V úterý 17. 1. 2023 jsme navštívili právě zahájenou výstavu českých korunovačních klenot, která se koná u příležitosti 30. výročí vzniku samostatného Českého státu.

Již několik minut před devátou hodinou jsme prošli prvním bezpečnostním rámem a poté se zařadili do fronty k ostatním zájemcům. Čas nám rychle ubíhal, jak proto, že fronta byla stále v pohybu, tak proto, že bylo nádherné počasí a výhled na Prahu z Jižních zahrad byl úchvatný.  Paní učitelka nás seznámila s historií Hradu i několika jeho zajímavosti, o kterých jsme se učili v dějepisu i přírodopisu.

Po výstupu Býčím schodištěm jsme se ocitli před katedrálou a za chvíli i v ní. Prohlédli jsme si gotickou katedrálu osvětlenou sluncem prostupujícím okny s barevnými vitrážemi a postoupili až ke kapli svatého Václava, v níž byla vystavena jeho lebka. Poté už na nás čekala vitrína s korunovačními klenoty umístěná ve středu katedrály, u níž byla držena čestná stráž vojáky hradní stráže. Byli jsme plni dojmů, jak z unikátních klenotů, tak z davu lidí, kteří všichni tiše postupovali společně s námi katedrálou.

Jako upomínku na dnešní návštěvu dostal každý informační brožuru vydanou speciálně u příležitosti výstavy a vše jsme si mohli také vyfotografovat.

Korunovační klenoty a lebka svatého Václava byly takto vystaveny poprvé od roku 1955.

Děkujeme, že jsme se mohli na tento výlet vydat!

9.C

9. C – korunovační klenoty